Historia mówiona

Zebrane relacje w głównej mierze zostały zarejestrowane oraz technicznie opracowane przez uczestników projektów „W poszukiwaniu świadka historii”. Celem projektu jest upowszechnienie na Górnym Śląsku metody historii mówionej jako alternatywy dla praktykowanego w szkołach przekazu historii. Młodzi dziennikarze-badacze po odbyciu szkolenia mają okazję zweryfikować swoje umiejętności i spotykać się  ze świadkami historii by nagrać ich wspomnienia.

Dzięki współpracy z młodzieżą stajemy przed niebywałą okazją do zatrzymania czasu – utrwalenie odchodzących razem ze świadkami opowieści o niezwykłych wydarzeniach, przełomowych momentach, przeżytych tragediach czy praktykach dnia codziennego.

Zbiór, który prezentujemy zwiera interesujące relacje dotyczące różnych aspektów życia mieszkańców Górnego Śląska i nie tylko. Choć za cenzurę czasową gromadzonych opowieści przyjęliśmy okres wojny i pierwsze lata po wojnie, niektórzy świadkowie swymi wspomnieniami przeniosą słuchaczy także do innych okresów. Nagrania pogrupowane są w bloki tematyczne. Dostrzegając potrzebę utrwalania przeszłości stawiamy sobie za cel rozbudowywanie zbioru. W związku z tym zapraszamy do współpracy zarówno świadków historii oraz osoby chętne do nagrywania ich opowieści.

Częśc naszej kolekcji prezentujemy na tej stronie, pozostałe relacje opublikowano na naszym kanele YouTube - który dostępny jest TUTAJ


Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij