Projekt "W poszukiwaniu świadka historii"

IV edycja projektu "W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII" - rok 1945 we wspomieniach Górnoślązaków.

Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy) i ponadpodstawowych. Składa się z 3 etapów; warsztatów, konkursu oraz tworzenia internetowego archiwum. Nawiązuje do metodologii „oral history”, zyskującej w środowisku szkolnym coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii. Uważamy, że we wspomnieniach osób starszych historia ożywa na nowo, wszystkie opowieści pobudzają naszą wyobraźnię. Nie są zbiorem dat i faktów, ale emocjonalnym obrazem, który pomaga przenieść się w przeszłość.

Tematyka tegorocznej edycji projektu odwoływać się będzie do 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.  W ten sposób wraz z młodzieżą uczcimy obie ważne rocznice.

W tym roku, stosując się do reżimu sanitarnego, wprowadziliśmy do projektu kilka zmian. Planujemy pracować z mniejszą grupą - ok. 25 os. O zakwalifikowaniu sie do projektu decydować bedzie kolejność zgłoszeń. W razie konieczności rozważamy możliwość przeprowadzenia warsztatów online. 

Harmonogram IV edycji projektu

1. Przyjmowanie zgłoszeń do projektu od 1.09.2020 do 6.10.2020 r. w jeden
z wybranych sposobów:

  • mailowo: kontakt@deportacje45.pl
  • pocztą tradycyjną na adres: Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, ul. św. Wojciecha 118, 41-922 Radzionków,

  • osobiście w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

2.  Warsztaty składające się z dwóch paneli:

  • teoretycznego, wyjaśniającego czym jest historia mówiona (prowadząca dr Małgorzata Laburda-Lis z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku)
  • filmowo – dziennikarskiego (prowadzący Kamil Niesłony, dr Maciej Marmola)

W związku z pandemią w tym roku warsztaty nie odbęda się stacjonarnie. Uczestnicy otrzymają filmy instruktażowe. 


3.   Konkurs − zadaniem uczestników będzie wcielenie się w rolę historyków-badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub video wywiadu ze świadkiem historii na temat jego wspomnień odnoszących się do wydarzeń z 1945 roku. Prace należy dostarczyć do CDDG do 25 listopada br.

4.  Najwyżej ocenione prace konkursowe udostępnione zostaną w internetowym archiwum historii mówionej prowadzonym przez organizatora. Wyniki konkursu podane zostaną do 30 listopada br.

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij