Projekt "W poszukiwaniu świadka historii"

IV edycja projektu "W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII" - rok 1945 we wspomieniach Górnoślązaków.

IV edycja ogłoszona zostanie na początku roku szkolnego 2020/2021.

Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy) i ponadpodstawowych. Składa się z 3 etapów; warsztatów, konkursu oraz tworzenia internetowego archiwum. Nawiązuje do metodologii „oral history”, zyskującej w środowisku szkolnym coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii. 

Projekt odpowiada na potrzebę młodzieży dotyczącą urozmaicenia lekcji historii i wiedzy o regionie przez wykorzystanie technologii informatycznych. Zauważa się, iż klasyczne formy nauczania (np. praca z podręcznikiem) są dla młodego człowieka niewystarczające. Możliwość wykorzystania przez uczestników projektu technologii związanych z obrazem i dźwiękiem w kontakcie ze świadkiem historii – osobą, która z racji swojego wieku posiada obszerną wiedzę o przeszłości regionu, będzie sygnałem, że smartfon, aparat fotograficzny można wykorzystać nie tylko dla rozrywki, ale także do nauki i rejestrowania historii ważnej dla utrwalania lokalnego dziedzictwa Górnego Śląska.

Projekt „W poszukiwaniu świadka historii” zdobył już bardzo dużą popularność. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarium szkolnych imprez, przyczyniając się do rozwijania zainteresowań wśród młodzieży historią i kulturą regionu. W poprzednich edycjach uczestniczyło ponad 250 uczniów ze szkół z całego województwa śląskiego.

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij