Projekt "W poszukiwaniu świadka historii"

V edycja projektu "W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII" - dzieje mojej miejscowości zapisane we wspomnieniach seniorów

 

Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy) i ponadpodstawowych. Składa się z 3 etapów; warsztatów, konkursu oraz tworzenia internetowego archiwum. Nawiązuje do metodologii „oral history”, zyskującej w środowisku szkolnym coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii. Uważamy, że we wspomnieniach osób starszych historia ożywa na nowo, wszystkie opowieści pobudzają naszą wyobraźnię. Nie są zbiorem dat i faktów, ale emocjonalnym obrazem, który pomaga przenieść się w przeszłość.

Harmonogram projektu

sierpień - nabór wolontariuszy do pomocy przy projekcie

1 września – 1 października [NABÓR PRZEDŁUŻONY DO 10 PAŹDZIERNIKA] - przyjmowanie zgłoszeń do projektu

26 września – 10 październik - opublikowanie w internetowym AHM na stronie www.deportacje45.pl podcastów - filmy instruktarzowe z napisami - niezbędne wskazówki do przygotowania prac konkursowych, prowadzenie konsultacji online lub stacjonarnie dla młodzieży

1-31 października - konkurs - zadaniem uczestników będzie wcielenie się w rolę historyków-badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub video wywiadu z seniorem (świadkiem historii) na temat ciekawego zdarzenia z jego miejscowości, w którym uczestniczył lub, którego był świadkiem (uczestniczy, którzy dostarczą prace do 20 października zostaną poinformowani o ewentualnych błędach formalnych i otrzymają możliwość ich poprawienia)

1-30 listopada - ocena prac konkursowych, udostępnienie części zebranych nagrań w archiwum internetowym historii mówionej prowadzonym przez organizatora, ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste wręczenie nagród

W tym roku tematem przewodnim są wspomnienia seniorów dotyczące różnych ciekawych sytuacji, które wydarzyły się w ich miejscowości. wymogiem jest by narratorzy byli uczestnikami lub świadkami wspominanych wydarzeń.

   

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij