Prelekcje i wycieczki

Prelekcje

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie realizuje projekt zajęć, adresowany np. do członków Uniwersytetów III Wieku. Zajęcia prowadzone są w formie 30 minutowych wykładów, po zakończeniu których przewidziany jest czas na dyskusję. Ciekawa forma spotkań, wykorzystująca metody aktywizujące sprawia, iż zajęcia stają się bardziej przystępne dla słuchaczy. W poruszanej tematyce wykładów skupiamy się głównie na historii i kulturze Górnego Śląska w XX wieku. Prezentowane treści są wynikiem prac badawczych prowadzonych przez pracowników Centrum i stanowią ich autorskie opracowanie.

Tematy prelekcji:

  1. Tragedia Górnośląska
  2. Społeczno - kulturowe skutki deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku
  3. Górnoślązacy na frontach II wojny światowej. Służba w polskiej i niemieckiej armii.
  4. Śląscy nobliści
  5. Kresowe dziedzictwo Górnego Śląska
  6. Donnersmarckowie, Winklerowie i inne wielkie rody górnośląskie
  7. Powstania śląskie i plebiscyt
  8. Kształtowanie się granicy polsko-niemiekciej na Górnym Śląsku po Wielkiej Wojnie

Wykłady mogą być połączone ze zwiedzaniem stałej wystawy w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 rok lub mieć charakter odrębnych spotkań.

Wykład i zwiedzanie - 9 zł
Wykład bez zwiedzania – 5 zł

Zapomniana historia radzionkowskiego dworca – zwiedzanie budynku z okazji 150-lecia kolei w Radzionkowie

Budynek radzionkowskiego dworca, w którym obecnie mieści się Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, oraz jego historia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Z okazji  150-lecia uruchomienia pierwszej linii kolejowej w Radzionkowie zapraszamy do zapoznania się nowością w ofercie Centrum. Zapewniamy możliwość zwiedzenia dworca i wysłuchania zapomnianych opowieści, które tworzą tło historyczne jednego z najważniejszych budynków w Radzionkowie.

Podczas zwiedzania będzie można między innymi przyjrzeć się fotografiom dworca sięgającym początku XX wieku i porównać je z obecnym stanem budynku, zajrzeć do czytelni i archiwum oraz usłyszeć jak uruchomienie linii kolejowej wpłynęło na rozwój miasta. Zachęcamy także by podzielić się własnymi wspomnieniami (lub pamiątkami, na przykład zdjęciami) dotyczącymi obiektu. Albowiem to właśnie opowieści mieszkańców Radzionkowa o dworcu pozwolą odtworzyć jego zapomnianą historię.

Zwiedzanie dworca być połączone ze zwiedzaniem stałej wystawy w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945.

Zwiedzanie dworca i zwiedzanie stałej wystawy - 9 zł
Zwiedzanie dworca – 5 zł

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij