Oferta dla dzieci i młodzieży

Centrum realizuje projekt zajęć edukacyjnych, adresowanych do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII), gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem eksponatów i fragmentów ekspozycji. Oferta spełnia wymogi podstawy programowej w zakresie edukacji historycznej i regionalnej. Ciekawa forma zajęć bazująca na metodach nauczania aktywizujących uczniów np. grach dydaktycznych pozwala na samodzielne dochodzenie do wiedzy.

Tematy zajęć:

1. „Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” – uczestnicy  dowiedzą się m.in. o tym co działo się w 1945 roku na Górnym Śląsku, dlaczego mieszkańcy tego regionu byli deportowani do ZSRR oraz gdzie znajdowały się obozy pracy. Analizując w grupach teksty źródłowe, w tym wspomnienia, listy i dokumenty, uczniowie odkryją jak wyglądały warunki życiowe w łagrach.
Celem zajęć jest zwrócenie uwagi na wydarzenia, które dotknęły mieszkańców Górnego Śląską w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej. 

2. „Zostań odkrywcą historii Twojego regionu!” –
uczestnicy  wcielą się w rolę historyków i archiwistów. Analizując dokumenty z okresu deportacji Górnoślązaków do ZSRR, poznają warsztat naukowy historyka oraz dowiedzą się na co zwracać uwagę przy analizie tekstów źródłowych. Uczniowie zdobędą także wiedzę, która pozwoli im ocenić wartość źródła pod względem merytorycznym oraz wykonać jego krytykę zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Oferta charakteryzuje się elastycznością. Przebieg zajęć oraz metody pracy mogą zostać ustalone indywidualnie i dostosowane do potrzeb uczestników.

Czas trwania zajęć: około 2 godzin – zajęcia połączone ze zwiedzaniem  
Koszt: 9 zł od osoby.

W przypadku zainteresowania udziałem w zajęciach, niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub mailowa - 32 307-35-36, kontakt@deportacje45.pl

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij