Obchody Dnia Tragedii Górnośląskiej

W ramach obchodów Dnia Tragedii Górnośląskiej, 25 stycznia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, odbył się koncert „Pro memoria” Ofiarom Tragedii Górnośląskiej.

Tuż po  koncercie odbyło się spotkanie, w trakcie którego Przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak przekazał informację o intencji Sejmiku Województwa Śląskiego, aby Rok 2015 ogłosić Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Zebrani, uznając Tragedię Górnośląską jako ważne wydarzenie w historii naszego regionu, postanowili zainicjować utworzenie Komitetu Honorowego. Uczestnicy spotkania wyrazili przekonanie, że deklaracja wzajemnej pomocy i współpracy w ramach Komitetu Honorowego nada wyjątkową rangę działaniom podejmowanym w ramach przygotowań do tego wydarzenia.

W skład Komitetu Honorowego weszli:

JE abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki
JE bp Tadeusz Szurman, biskup diecezji katowickiej (zmarł 30 stycznia 2014 roku)
JE bp Jan Kopiec, ordyniariusz diecezji gliwickiej
Zygmunt Łukaszczyk, Wojewoda Śląski
Mirosław Sekuła, Marszałek Województwa Śląskiego
Andrzej Gościaniak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego
Piotr Uszok, Prezydent Katowic
Gabriel Tobor, Burmistrz Radzionkowa.

Natomiast w niedzielę, 26 stycznia, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach została odprawiona uroczysta msza ku czci deportowanym.

dodane: 29.01.2014, 11:35, aktualizacja: 15.11.2016, 12:55 / autor: TDcom

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij