wystawa czasowa

Z okazji 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej CDDG przygotowało wystawę czasową pt.:„Mōj Ōpa tyż boł deportuwany”. Losy Górnoślązaków deportowanych do ZSRS w 1945 roku. W styczniu prezentowana będzie w Sejmie i Senacie, Gmachu Sejmiku Śląskiego oraz w Europarlamencie.

Wszystkie instytucje i osoby zainteresowane wypożyczeniem zapraszamy do kontaktu.

Celem wystawy jest upamiętnianie i popularyzowanie wiedzy o jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, nazywanym w regionalnej kulturze pamięci Tragedią Górnośląską. Niestety temat ten nadal jest mało znany, nie tylko w ogólnopolskiej debacie publicznej, ale także w regionalnej historii XX wieku. Od blisko dziesięciu lat Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku dokumentuje tę historię. Skala represji była tak duża, że do dzisiaj od świadków historii można usłyszeć zdanie, które jest już swego rodzaju symbolem tej tragedii: „Mōj Ōpa tyż boł deportuwany” (opa po śląsku dziadek). Autorzy wystawy chcą utrwalić doświadczenie historyczne pokolenia naszych dziadków.

Wystawa przystosowana jest dla osób ze szczególnymi potrzebami. Składa się z pięciu konstrukcji o kształcie prostopadłościanu, wysokiego na 2 m i szerokiego na 70 cm. Na każdym z nich, na wysokości dłoni, umieszczone są qr kody, które można zeskanować. Podstawą szóstej konstrukcji jest szescian, którego krawędź wynosi 1 m. W konstrukcję wstawiona jest plansza o wysokości 160 cm, prezentująca zdjęcie deportowanego Józefa Kuczery oraz tytuł wystawy.

Autorzy wystawy
Justyna Konik
dr Małgorzata Laburda-Lis
Judyta Olszowska

Teksty
dr Dariusz Węgrzyn

Tłumaczenie
dr Gabriel Tobot
Weronika Tyslik

Projekt graficzny i wykonanie
2 Automation Sp. z o.o.

Wystawę dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

dodane: 03.12.2024, 11:31, aktualizacja: 03.01.2025, 00:56 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij