WYSTAWA "Patriotyzm i Pamięć"

7.06-31.08.2024

Wystawa jest jednym z efektów realizacji projektu zatytułowanego Patriotyzm i pamięć w wybranych egodokumentach Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (program Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”).

Zasadniczym celem projektu (www.nds.us.edu.pl), który zakłada opracowanie i upowszechnienie unikatowych, niepublikowanych dokumentów (relacje, grypsy, zeznania i wspomnienia przechowywane w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu) byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, jest rozwój nauk humanistycznych oraz stymulowanie i promowanie badań humanistycznych. Projekt zakłada rozwój i promowanie badań interdyscyplinarnych w obszarze humanistyki (literaturoznawstwo, historia, muzealnictwo, kulturoznawstwo, nauki o religii), a także rozwój kultury, edukacji, gospodarki i społeczeństwa. Istotne znaczenie w projekcie ma badanie oraz promowanie idei polskości w historii, kulturze i myśli politycznej (czasy przedwojenne i okupacja na Śląsku i Podhalu), prowadzenie badań w zakresie tożsamości narodowej i kulturowej na rzecz trwałości polskiej tradycji narodowej, badanie oraz promowanie polskich tradycji regionalnych i narodowych oraz postaw patriotycznych. W ramach projektu prowadzone były badania nad polskim muzealnictwem i miejscami pamięci narodowej w kraju oraz badanie oraz popularyzacja regionalnych i narodowych źródeł kultury polskiej (w tym literatury, np. twórczość literacka ks. Konrada Szwedy, który opublikował m.in. ponad 230 artykułów). Wielowymiarowe życiorysy byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau (ks. Konrad Szweda - aresztowany za prowadzenie wykładów dla młodzieży w języku polskim oraz za przynależność do polskiej organizacji konspiracyjnej; Władysław Michejda - polski adwokat, działacz niepodległościowy na Śląsku Cieszyńskim, kapitan Wojska Polskiego, działacz społeczno-polityczny na Górnym Śląsku, uczestnik polskiego ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej; rodzina Kożdoniów z Rybnika – związani z harcerstwem, walczyli o polskość z okupantem; sześciu braci Kupców z Poronina - za działalność konspiracyjną w ruchu oporu zostali aresztowani przez gestapo) utwierdzają w przekonaniu, że mieli oni niezwykłe życie, zawsze zachowali godność i szacunek do najważniejszych wartości. W działaniu, tworzeniu i obcowaniu z drugim człowiekiem wyróżniali się braterską, przyjazną i serdeczną postawą. Byli gotowi do bezinteresownej służby innym ludziom, Bogu i Polsce. Wyróżniali się ciągłą pracą nad sobą, niezłomnością, kształtowaniem i doskonaleniem osobowości. Postawami życiowymi okazywali innym jednostkom i samym sobie zrozumienie i identyfikację w trudnych drugowojennych czasach, utożsamiali się z elementami rzeczywistości społecznej, którym od dzieciństwa stali się wierni i które wyznawali. Nierozerwalnie w ich życiorysach splatają się tożsamość osobista, a zwłaszcza silna tożsamość narodowa, z poczuciem tożsamości, którą współcześnie nazwalibyśmy samoświadomością. Cechował ich wspólnotowy wymiar wartości miejsc pamięci, objawiający się poprzez rozumienie ich nierozerwalnie z kulturą.

dodane: 05.06.2024, 10:33, aktualizacja: 05.06.2024, 10:45 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij