Razem do Doniecka

Relacja z VI Bieg Pamięci Deportowanych Górnoślązaków

Po miesiącu zmagań w ramach VI edycji Biegu Pamięci Deportowanych udało nam się pokonać znacznie więcej kilometrów niż pierwotnie planowaliśmy. Łącznie przebyliśmy dystans wynoszący 3792.90 km, czyli ponad dwukrotność trasy Radzionków - Donieck. Aktualnie pracujemy nad zsumowaniem poszczególnych wyników i za kilka dni poznamy nazwiska zwycięzców.

Tegoroczny Bieg nieprzypadkowo zakończyliśmy 4 marca. Przez wielu historyków ten dzień wskazywany jest za datę wyjazdu w 1945 roku pierwszego transportu z Górnoślązakami do ZSRR na roboty przymusowe. Zgromadzone w CDDG materiały wspomnieniowe wskazują na to, że wśród wywiezionych były osoby, którym udało się uciec z obozów i na własną rękę powrócić na Górny Śląsk. W tym roku wspólnymi siłami dokonaliśmy tego, co przed laty było niewiarygodnym osiągnieciem jednostek.

Dziękujemy wszystkim biegaczom i trekkingowcom za udział w zawodach. Dziękujemy naszemu partnerowi Cidry Lotajom, bez którego ta impreza nie mogłaby się odbyć. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Radzionków za wsparcie oraz naszym patronom medialnym Radio eM TVP 3 i tygodnik "Gwarek". Cieszymy się, że udało nam się zintegrować i połączyć ludzi o bardzo odmiennych profesjach poprzez wspólne upamiętnianie historii lokalnej.

dodane: 05.03.2021, 11:19, aktualizacja: 08.03.2021, 09:21 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij