Rówieśnicy Niepodległej

zachęcamy do lektury

Ukazała ukazała się książka "Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków", a w niej także wspomnienia stulatki pochodzącej z Radzionkowa, wydana przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość z Wrocławia.


Publikacja to efekt kilku lat pracy w ramach ogólnopolskiego grantu finansowanego z programu "Niepodległa". Przez wiele miesięcy badacze historii mówionej z całej Polski, w tym także dr Małgorzata Laburda-Lis z CDDG, gromadzili wspomnienia rówieśników Niepodległej. Dzięki współpracy z operatorem grantu - Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia - udało nam się włączyć do projektu ślad naszej lokalnej, górnosląskiej historii, która przetrwała we wspomnieniach Łucji Kamińskiej. Pani Łucja urodziła się w 1922 roku w Radzionkowie i od wielu lat dzieli się z CDDG swoimi przeżyciami przy projekcie "W poszukiwaniu świadka historii".

W projekcie badawczym realizowanym przez dr Laburdę-Lis nagrane zostały także wspomnienia dwóch mieszkańców Bytomia; Ludwika Leszka Wardzichowskiego ur. w 1917 r. oraz Franciszka Drobnego ur. w 1922 r. Niestety w związku z pandemią nie udało się nagrać bardzo ciekawych wspomnień Pani Agnieszki z Radzionkowa.

dodane: 15.01.2021, 10:12, aktualizacja: 15.01.2021, 10:22 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij