Wystawa plenerowa

Od wczoraj przed budynkiem CDDG można podziwiać wystawę plenerową. Prezentacją w Radzionkowie wystawa rozpoczyna swoją trasę po Polsce w 2020 roku.

Dwa lata temu, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zrealizował projekt „100 100-latków na 100-lecie”. Jego celem było dotarcie do świadków wydarzeń kształtujących polską historię XX wieku i nagranie z nimi wywiadów biograficznych. Efektem projektu jest wyjątkowa wystawa, składająca się
z fragmentów wspomnień, wyciągniętych z szuflady dokumentów oraz zdjęć – „Rówieśnicy Niepodległej”. Od 2018 r. wystawa prezentowana jest w całej Polsce, min. we Wrocławiu, Opolu, Malborku i Białymstoku. W 2020 r. dotrze do 5-ciu miast, a pierwszym z nich będzie Radzionków w woj. śląskim.


Wystawa składa się z 10-ciu dwustronnych plansz. Wędrując po symbolicznej osi czasu poznajemy historie o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, dramatyczne doświadczenia II wojny światowej i opowieści o życiu po wojnie – codzienności w czasach komunizmu. Stulatkowie wskazują najważniejsze w ich opinii osiągnięcia i wydarzenia minionego stulecia, odpowiadają też na pytanie czym jest niepodległość.

dodane: 21.02.2020, 10:23, aktualizacja: 21.02.2020, 10:25 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Zadanie pn. „Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij