Koniec roku szkolnego - ostatnia okazja by skorzystać z oferty edukacyjnej CDDG.

Rok szkolny juz prawie za nami. Zapraszamy szkoły do zwiedzania stałej wystawy w CDDG oraz korzystania z oferty zajęć edukacyjnych:

Tematy zajęć:
1. Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945


Zajęcia polecane głównie dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Na podstawie licznych wspomnień oraz dokumentów każda z grup ma okazję odtworzyć losy osób deportowanych do Związku Radzieckiego. Tworzona narracja pozwoli uczniom poznać wydarzenia, które miały miejsce na Górnym Śląsku w 1945 roku. Ponadto młodzież, wcielając się w rolę historyka, będzie miała okazję przeprowadzić krytykę źródła, oceniając jego przydatność w odzwierciedlaniu wydarzeń. Pogłębiona analiza pozwoli im poznać losy Górnoślązaków, którzy przeżyli zarówno epizody związane z wkroczeniem Armii Czerwonej, jak i tych, którzy zostali wywiezieni do batalionów pracy. Wybrane wspomnienia pozwolą uczniom odkryć zwłaszcza warunki życia codziennego deportowanych.

2. Przez dokument do faktu – losy deportowanych na kartach świadectw osobowych

Zajęcia skierowane do uczniów starszych klas szkół podstawowych (VII, VIII), jak również młodszych klas szkół ponadpodstawowych (I, II). W czasie ich trwania uwaga młodzieży zostanie skupiona na dokumentach, które pozwolą odtworzyć wątki biograficzne osób deportowanych. Zadaniem każdej z grup będzie odczytanie z wybranych materiałów źródłowych najważniejszych danych osobowych deportowanego (na przykład okoliczności śmierci, zawód, narodowość).

3. Problem deportacji Górnoślązaków dla najmłodszych

Zajęcia przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych (klasy V oraz VI). Ich motywem przewodnim jest praca z dokumentem i mapą. Na ich podstawie dzieci poznają miejsca, w których przebywali deportowani     do Związku Radzieckiego. Ponadto uczniowie będą mieli możliwość scharakteryzować wygląd obozów na podstawie ilustracji-rysunków (między innymi Pawła Stellera).

 

Oferta charakteryzuje się elastycznością. Przebieg zajęć oraz metody pracy mogą zostać ustalone indywidualnie i dostosowane do potrzeb uczestników.

Czas trwania zajęć: około 2 godzin – zajęcia połączone ze zwiedzeniem.

Koszt: 9 zł od osoby. 

W przypadku zainteresowania udziałem w zajęciach, niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub mailowa - 32 307-35-36, kontakt@deportacje45.pl

dodane: 04.06.2019, 14:24, aktualizacja: 04.06.2019, 14:27 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij