Historia budynku dworca w Radzionkowie podczas Nocy Muzeów

Poszukujemy zdjęć, pamiątek i wspomnień związanych z naszym budynkiem.

Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. Już dzisiaj przedstawiamy kulisy głównego wydarzenia tej obfitującej w atrakcje nocy.

Budynek radzionkowskiego dworca, w którym obecnie mieści się Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, oraz jego historia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Chcących zaspokoić ciekawość zapraszamy 18 maja na specjalne zwiedzanie, podczas którego będzie można poznać niezwykłą historię budynku oraz zajrzeć do miejsc niedostępnych na co dzień.

Podczas prezentacji będzie można między innymi zapoznać się z fotografiami dworca sięgającymi początku XX wieku. Na załączonym zdjęciu widzimy budynek około 1901 roku oraz współcześnie. Zachęcamy do refleksji i komentowania jakie główne różnice widać na załączonych ilustracjach.

150-lecie uruchomienia pierwszej linii kolejowej w Radzionkowie jest również okazją aby przyjrzeć się zapomnianym opowieściom, które tworzą tło historyczne jednego z najważniejszych budynków w Radzionkowie. Zapraszamy zatem do podzielenia się z nami relacjami z dziejów dworca oraz pamiątkami (na przykład zdjęciami), które pomogą nam na nowo odbudować historię obiektu.

Źródło: Krawczyk J.A., Minas M., Nadolski P., Tyczka P., Wroński J.: Radzionków i Sucha Góra 90 lat temu. Radzionków 2001.

dodane: 09.05.2019, 16:01, aktualizacja: 09.05.2019, 16:05 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij