Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej

27 stycznia obchodzić będziemy po raz kolejny Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Centrum przychyla się do apelu Prezesa Związku Górnośląskiego do mieszkańców naszego regionu, by w tym dniu o godz. 9:00 uczcić pamięć o ofiarach tragedii. „Stańmy na chwilę w miejscach, które symbolizują Tragedię Górnośląską. Ofiarom poświęćmy nasze myśli i modlitwy, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze” – mówi Grzegorz Franki, Prezes Związku Górnośląskiego.

Zachęcamy by 27 stycznia pochylić się nad pamięcią o ofiarach w Centrum Dokumentacji. Ekspozycja będzie do Państwa dyspozycji od godziny 10.00. Przed budynkiem zapalimy także symboliczny znicz.

Pamiętać jednak należy, iż miejsca symbolizujące pamięć o ofiarach Tragedii Górnośląskiej znajdują się także w innych miejscach naszego regionu. Znicze można składać np. w Bytomiu Miechowicach przy ulicy Stolarzowickiej pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej.

W Gliwicach można to uczynić między innymi przy pomniku ofiar przy kościele św. Jerzego w Łabędach (ul. Radosna 2) albo pomniku Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów na skraju parku Chopina (ul. Fredry 6). W Knurowie pod tablicą pamiątkową na budynku Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul.T.W. Wilsona 22, w Lublińcu pod tablicą pamiątkową na ścianie krytej pływalni przy ul. Powstańców Śląskich.

Tego dnia także w różnych miejscach naszego regionu odbywać się będą msze w intencji ofiar oraz wydarzenia towarzyszące, miedzy innymi:

w Katowicach w Kościele Akademickim w Katowicach (krypta Archikatedry Chrystusa Króla) o godzinie 11.00 odbędzie się Msza Święta w intencji Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Po Mszy Angelika Blinda z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosi wykład pt. „Tragedia w cieniu wyzwolenia. Górny Śląsk 1945”.

W powiecie mikołowskim uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia zorganizowane zostaną m.in. w Łaziskach Górnych, gdzie o 9.00 złożone zostaną kwiaty pod tablicą przy Ratuszu.

Uroczyste nabożeństwo upamiętniające odbędzie się też w Kościele Św. Marii Magdaleny w Łambinowicach o godz. 15.00. Następnie na cmentarzu byłych więźniów obozu zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

W Rybniku uroczystości związane z upamiętnieniem 74. rocznicy „Marszu śmierci” więźniów obozu KL Auschwitz oraz kolejnej rocznicy Tragedii Górnośląskiej odbędą się o godz. 15.00, przed obeliskiem obok stadionu miejskiego przy ul. Gliwickiej.

dodane: 24.01.2019, 15:22, aktualizacja: 24.01.2019, 15:28 / autor: Małgorzata Laburda

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij