Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku prowadzi zbiórkę pamiątek.

Celem akcji jest pozyskanie materiałów które poszerzą kolekcję Centrum.

Poszukujemy przedmiotów związanych z deportacją Górnoślązaków do Związku Radzieckiego. Czekamy na najrozmaitsze obiekty o wartości historycznej, ale także te związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Część z pozyskanych eksponatów trafi na wystawę stałą, inne będą odpowiednio zabezpieczone i przechowane z myślą o przyszłych wystawach czasowych oraz prowadzonych zajęciach edukacyjnych. 

 Zainteresowani jesteśmy także pamiątkami związanymi z życiem regionu i jego mieszkańców w okresie wojennym. Poszukujemy np. fotografii  przedstawiających ówczesny stan zabudowy, ilustrujących wydarzenia ważne dla regionu np. przesiedlania ludności itp.

 W związku z planami stworzenia specjalnej kolekcji zbiorów dotyczących Radzionkowa poszukujemy także wszelkich materiałów związanych z przeszłością naszego miasta., w tym zdjęć, dokumentów, przedmiotów codziennego użytku.

 W ramach współpracy przy tworzeniu Archiwum Historii Mówionej zainteresowani jesteśmy także pozyskiwaniem ustnych relacji świadków historii dotyczących ważnych i ciekawych wydarzeń z przeszłości. Relacje utrwalimy na nośniku audio i dołączymy do naszych zbiorów multimedialnych.

 Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku telefonicznego: 32 307 35 36, lub mailowego: kontakt@deportacje45.pl.

dodane: 02.02.2018, 12:20, aktualizacja: 07.02.2018, 09:39 / autor: Tomasz Nolewajka

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij