Oferta dla młodzieży

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie realizuje projekt zajęć edukacyjnych, adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o „żywą historię”, z wykorzystaniem eksponatów i fragmentów ekspozycji. Ciekawa forma lekcji, bazująca na metodach interaktywnego nauczania, w tym grach dydaktycznych i pracy w grupach, pozwala na łatwe przyswojenie wiedzy. 

Centrum oferuje dwa tematy zajęć:

„Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” – uczestniczący w tych zajęciach dowiedzą się m.in. o tym co działo się w 1945 roku na Górnym Śląsku, dlaczego mieszkańcy tego regionu byli deportowani do ZSRR oraz gdzie znajdowały się obozy pracy. Analizując w grupach teksty źródłowe, w tym wspomnienia, listy i dokumenty, uczestnicy odkryją jak wyglądały warunki życiowe w łagrach. Celem tych zajęć jest zwrócenie uwagi na trudną historię naszego regionu.

„Zostań odkrywcą historii Twojego regionu!” – uczestniczący w tych zajęciach wcielą się w rolę historyków i archiwistów. Przeglądając dokumenty z czasów deportacji Górnoślązaków do ZSRR, poznają warsztat naukowy historyka oraz dowiedzą się na co zwracać uwagę przy analizie tekstów źródłowych. Uczestnicy zajęć zdobędą także wiedzę, która pozwoli im ocenić wartość źródła pod względem merytorycznym oraz wykonać jego krytykę zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną.

Czas trwania zajęć: około 2 godzin – lekcja połączona ze zwiedzaniem (szczegóły mogą zostać ustalone indywidualnie).
Koszt: 9 zł od osoby.

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij